• f_gnomon@yahoo.gr
  • 210 6745277 - 210 6740339
  • Ομήρου 2, Νέο Ψυχικό (ΣΤΑΣΗ ΦΑΡΟΣ)
  • Το φροντιστήριο

Τα φροντιστήρια «Γνώμων» ιδρύθηκαν και άρχισαν τη λειτουργία τους το 1975, από μία ομάδα έμπειρων καθηγητών-συγγραφέων. Σχολικά βιβλία τους χρησιμοποιούνται ακόμη και σήμερα στα γυμνάσια και τα λύκεια( όπως π.χ  τα σχολικά βιβλία της Χημείας). Καταξιώθηκαν στη συνείδηση μαθητών-υποψηφίων για την υψηλή διδακτική στάθμη των στελεχών τους και για την άρτια οργάνωση τους. Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι είναι από τους πιο παλιούς και πιο πετυχημένους φροντιστηριακούς οργανισμούς. Το φροντιστήριο Γνώμων, από τη δημιουργία του μέχρι και σήμερα, υπήρξε πρωτοπόρο σε ό,τι αφορά τα εκπαιδευτικά δρώμενα. Βοήθησε ουσιαστικά τους μαθητές του και συνετέλεσε στην επιτυχία τους και την εισαγωγή τους στα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα, αποδίδοντας στην κοινωνία χιλιάδες επιτυχημένους επιστήμονες και επαγγελματίες. Σήμερα οι παλιοί μας μαθητές φέρνουν στο φροντιστήριο τα παιδιά τους. Παραμένοντας  πέντε δεκαετίες στην καρδιά της εκπαίδευσης και κατανοώντας τις δυσκολίες του εκπαιδευτικού συστήματος βρισκόμαστε πάντα με ευσυνειδησία και αξιοπιστία  δίπλα στις οικογένειες των μαθητών μας για να τους δούμε όλοι μαζί  να πραγματοποιούν τα όνειρά τους. Συνοδοιπόροι μας στο  ταξίδι της επιτυχίας ένα επιτελείο άριστα καταρτισμένων καθηγητών όλων των ειδικοτήτων. Σήμερα, πάντα ενημερωμένοι για τις αλλαγές στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και το νέο σύστημα εισαγωγής στα πανεπιστήμια, το φροντιστήριο Γνώμων είναι εδώ και στηρίζει τους μαθητές με μεθοδική προετοιμασία, συνεχή προσπάθεια  και σωστή καθοδήγηση. Αποτέλεσμα της αδιάκοπης και υπεύθυνα προγραμματισμένης εργασίας που γίνεται στα φροντιστήρια «Γνώμων» είναι το μεγάλο ποσοστό επιτυχίας στις εξετάσεις των μαθητών μας καθώς και η πολύ καλή σειρά επιτυχίας αρκετών απ’ αυτούς στις πανεπιστημιακές και πολυτεχνικές σχολές. Άλλωστε, αυτό που καταξιώνει κάθε συλλογική προσπάθεια, είναι το τελικό επιτυχές αποτέλεσμα.

ΓΙΑΤΙ ΓΝΩΜΩΝΑ;

• Προγράμματα σπουδών ολοκληρωμένης υποστήριξης.
    • Άριστοι καθηγητές με πολύτιμη διδακτική εμπειρία.
    • Ολιγομελή και ομοιογενή τμήματα.
    • Συστηματική και έγκαιρη εκμάθηση της διδακτέας ύλης, ώστε ο μαθητής να είναι άρτια προετοιμασμένος για τις εξετάσεις του.
    • Κάλυψη των μαθησιακών ελλείψεων με έκτακτα μαθήματα, ειδικές σημειώσεις.
    • Διαγωνίσματα εκτός ωραρίου διδασκαλίας σε συνθήκες πανελλήνιων.
    • Εβδομαδιαία φύλλα εργασίας και συνεχή τέστ μέσα στο μάθημα.
    • Φροντιστηριακές εκδόσεις απόλυτα προσαρμοσμένες στις ανάγκες των μαθητών και του νέου συστήματος και οι οποίες διανέμονται δωρεάν.
    • Φιλόξενο, φιλικό και σύγχρονο περιβάλλον με κατάλληλες υλικοτεχνικές υποδομές.
    • Φιλικές διαπροσωπικές σχέσεις με τους μαθητές μας στηριγμένες στον αλληλοσεβασμό και την αλληλοεκτίμηση.
    • Καθημερινή on line ενημερωση μέσα απο την διαδικτυακή εκπεδευτική μα ς πλατφόρμα με αναλυτικές παρατηρήσεις και βαθμολογίες γαι την πρόοδο των μαθητών μας
    • Ενημερώσεις γονέων σε όλη τη διάρκεια του χρόνου.
    • Προσιτά δίδακτρα, εκπτώσεις σε ανέργους, πολυτέκνους και αδέλφια μαθητών.

Προκειμένου όμως  να συμβάλουμε ουσιαστικά και καταλυτικά στην επίτευξη των στόχων των μαθητών μας οφείλουν κι εκείνοι να συνειδητοποιήσουν τις ευθύνες και τις υποχρεώσεις τους.

Γι΄ αυτό ζητάμε από τους μαθητές μας:

• Ανελλιπή παρακολούθηση των μαθημάτων.
    •  Συμμετοχή σε όλα τα διαγωνίσματα.
    • Συστηματική μελέτη χωρίς άγχος.
    • Επιμονή στην επίλυση των όποιων αποριών τους.
    • Αρμονική συνεργασία με τους καθηγητές τους,  οι οποίοι θα είναι αρωγοί στην επίπονη προσπάθειά τους.